O transformacji cyfrowej mówi się sporo już od wielu lat. Wraz z szerokim dostępem do Internetu i możliwościami, jakie daje, mnóstwo procesów trzeba unowocześnić, a dane przenieść na cyfrowe nośniki. Na czym dokładnie polega cyfryzacja firmy? Sprawdzamy w artykule.
Transformacja procesów biznesowych – na czym polega?
W transformacji cyfrowej ważny jest każdy szczegół. Oprócz przenoszenia danych do archiwów, w ramach cyfryzacji wdraża się także różne rozwiązania, które w znaczący sposób mają ułatwić pracę w danym zakładzie czy firmie. Transformacja cyfrowa, która dotyczy istniejących narzędzi biznesowych, jest obecna zarówno na halach produkcyjnych, jak i w biurach. Polega ona na ulepszaniu już istniejących programów, na przykład związanych z logistyką czy komunikacją, oraz włączaniu do przedsiębiorstw nowych rozwiązań. Każdy program system trzeba na bieżąco aktualizować, dlatego współpraca z firmami informatycznymi w każdym zakładzie powinna być priorytetem.
Jeśli chodzi o samą transformację procesów biznesowych, zagadnienie to zawiera w sobie szerokie spektrum czynności związanych z różnymi dziedzinami. W kontekście cyfryzacji mogą to być takie działania jak:
- wdrożenie platform sprzedażowych b2b
- wprowadzenie programów do gromadzenia i analizy danych
- włączenie do firmy nowych programów, służących do komunikacji i spotkań online
- wdrożenie cyfrowych systemów zarządzania łańcuchem dostaw opartych na chmurze.
Czym jest transformacja modeli biznesowych?
Model biznesowy zmieniał się przez ostatnie lata równie mocno, co działania w sieci. Obecnie dużą wartość mają relacje biznesowe oparte na transparentności i szybkim reagowaniu na potrzeby klienta. Ważne będą więc w tym procesie wszelkie platformy komunikacyjne, oraz sposoby rozliczania. Transformacją modelu biznesowego może być więc samo uruchomienie sprzedaży online, a także rozliczanie się z klientem na zasadach subskrypcji, czy abonamentu. Transformacją modelu biznesowego jest też bankowość online, czy aplikacje mobilne do zamawiania produktów w sieci.
Archiwizacja i transformacja cyfrowa w obrębie kultury
Transformacja cyfrowa to zmiany, które dotyczą całej kultury. Wraz z przenoszeniem danych na dyski cyfrowe, zmienia się też sposób pracy, a pracownicy muszą uczyć się nowych rzeczy. Cyfryzacja w firmach czy urzędach polega więc w dużej mierze na przenoszeniu do systemu danych, które wcześniej widniały w segregatorach i plikach dokumentów, w bezpieczniejsze miejsca. Proces ten może powodować lęk i związane z nim, pojawiające się u pracowników poczucie niekompetencji. W takim przypadku warto tłumaczyć załodze, że cyfryzacja to proces i dać im czas na opanowanie nowych rozwiązań. Dobrym początkiem będzie także wdrożenie do firmy komunikatorów i innych nieskomplikowanych programów, które ułatwiają pracę. Warto także dokładnie tłumaczyć, na czym polegają wszystkie procesy, związane z cyfryzacją, i jaki ostatecznie jest ich cel.