Szlifierki to urządzenia wykorzystywane nie tylko podczas specjalistycznych prac, ale również w trakcie majsterkowania w garażu. Modele dedykowane do prywatnego, amatorskiego użytku to zazwyczaj urządzenia stosunkowo słabsze, o mniejszej mocy oraz łagodniejszych parametrach pracy. Mimo to nadają się idealnie do wykonywania rozmaitych domowych prac konstrukcyjnych i montażowych. Szczególnie chętnie sięgają po nie osoby planujące remont lub zajmujące się hobbystycznie konserwacją i odnawianiem mebli. Poniżej skupiamy się na ofercie szlifierek z bliska oraz podpowiadamy – jakie grupy tych produktów nadają się idealnie do zastosowania prywatnego.
Szlifierka i jej użytkowanie w warunkach domowych
Zakup szlifierki warto rozpocząć od ustalenia zamierzonych sposobów jej wykorzystania. Odmienne urządzenia należy wybrać, jeśli zajmujesz się odnawianiem mebli, odmienne jeśli pracujesz z innymi grupami materiałów lub planujesz także ich rozcinanie. Oprócz modeli umożliwiających zwykłe szlifowanie powierzchni znajdziesz także szlifierki z opcją polerowania lub też szlifierki dedykowane do cięcia.
Najczęściej spotkasz się z podziałem wyróżniającym sześć głównych modeli szlifierek. Są to szlifierki: mimośrodowe, oscylacyjne, kątowe, taśmowe, typu delta i multiszlifierki. Znajdziesz je w ofercie sklepu internetowego: https://botland.com.pl/.
Szlifierki do zadań zwykłych i specjalnych
Szlifierki mimośrodowe to urządzenia o uniwersalnym charakterze i zastosowaniu. Wykorzystuje się w nich elastyczne tarcze, za pomocą których oszlifujesz powierzchnie płaskie, wypukłe oraz wklęsłe. Szlifierki mimośrodowe są idealne w czasie obróbki drewna, polerowaniu karoserii samochodu oraz w trakcie wykonywania innych, bardzo wymagających prac. Najczęściej, szlifierki mimośrodowe funkcjonują w trybie oscylacyjnym oraz obrotowym.
Drugą grupę tworzą szlifierki oscylacyjne, wykorzystywane do przeprowadzania szybkich prac na dużych powierzchniach. Możesz za ich pomocą wygładzić powierzchnię skrzydeł drzwiowych, blatów stołowych, a także innych części wyposażenia mieszkania. Typowa szlifierka oscylacyjna posiada stopę szlifierską o kształcie prostokąta.
Szlifierki kątowe są bardzo popularne oraz stabilne w trakcie ich użytkowania. W ich konstrukcji znajduje się podłużny korpus oraz rękojeść boczna. Oprócz szlifowania, urządzenie to pozwala także na przecinanie metalu, drewna oraz ceramiki.
Szlifierki taśmowe są wykorzystywane w trakcie szlifowania zgrubnego. Rzadko stosowane są w użytku domowy, a kiedy do tego dochodzi – wykorzystuje się ją do szlifowania i oczyszczania z lakieru elementów dużych rozmiarów.
Szlifierki typu delta to urządzenia idealne do szlifowania powierzchni trudno dostępnych – wgłębień, wnęk, trudno dostępnych narożników, rowków. Cechą charakterystyczną jest kształt przypominający stopę typowego żelazka. Jest szczególnie polecana w czasie pracy z obiektami niewielkich rozmiarów.
Multiszlifierki to wysokoobrotowa grupa urządzeń, dedykowana dla osób specjalizujących się w modelarstwie, renowacji lub grawernictwie. By uzyskać maksymalnie zadowalające efekty, warto wybierać urządzenia pozwalające na precyzyjną obróbki także elementy drobnych. Multiszlifierki mogą pracować z rozmaitym osprzętem – tarczami do cięcia, tarczami szlifierskimi, frezami oraz niewielkimi wiertłami.