Domena internetowa to jedno z podstawowych pojęć, jeśli chodzi o tworzenie stron www. Żadna strona internetowa po prostu nie może obejść się bez swojej własnej domeny — stanowi ona bowiem swego rodzaju unikalny adres, umożliwiający odnalezienie danej strony w sieci zainteresowanym internautom.
Co to jest domena i jakie są jej cechy charakterystyczne?
Mówiąc bardziej profesjonalnym językiem, domena to element adresu DNS, czyli Domain Name Secure, który odpowiada za odnalezienie konkretnego zasobu w sieci. Mówiąc zaś bardziej przystępnie — jest to po prostu unikalny adres internetowy, pod którym dostępna jest w internecie dana usługa. Może to być strona internetowa, ale także — na przykład — poczta e-mail, czy też serwer FTP. Każda domena jest unikalna i wyjątkowa — nie ma dwóch identycznych. Aby móc zacząć korzystać z danej domeny, należy najpierw ją zarezerwować, na przykład za pomocą serwisu https://hostido.pl/domeny. Domena jest unikalna — może natomiast zostać przeniesiona.
Domenę podzielić możemy na dwie części. Pierwszą z nich jest jej nazwa składająca się z liter oraz cyfr, ale nie znaków specjalnych — jedynym wyjątkiem jest tu znak dywizy (“-”). Drugą jej częścią jest zaś rozszerzenie. W towarzystwie odpowiedniego protokołu (np. https://) tworzy ona zaś pełnowartościowy adres URL.
Rodzaje rozszerzeń domeny
Właściciele domen internetowych wybierać mogą spośród kilku rodzajów rozszerzeń. Można powiedzieć, że w pewnym sensie definiują one, czego możemy spodziewać się po odwiedzaniu danej strony internetowej.
Istnieje kilka rodzajów rozszerzeń domeny, które można podzielić choćby ze względu na ich przeznaczenie. Możemy więc wyróżnić między innymi:
- domeny narodowe -.pl, .cz, .uk
- domeny funkcjonalne -.edu, .gov, .biz
- domenu funkcjonalne drugiego stopnia – .gov.pl, .biz.uk
- domeny regionalne – .krakow.pl, wroclaw.pl
- domeny globalne – .com, .eu, .org
Za domeny najwyższego rzędu uznaje się domeny globalne. Do domen drugiego rzędu możemy zaś zaliczyć chociażby domeny regionalne czy też funkcjonalne.
Wysokiej jakości domena strony www jest zazwyczaj płatna, a aby ją utrzymać, właściciel musi regularnie przedłużać subskrypcję o kolejny okres rozliczeniowy. Istnieją, co prawda, darmowe alternatywy, jednak najczęściej są to domeny o bardzo mało atrakcyjnych rozszerzeniach.
Różnica pomiędzy domeną a hostingiem
Niektóre mniej doświadczone osoby mylą ze sobą czasami pojęcia domeny oraz hostingu, czy też serwera. Warto więc podkreślić, że usługi te są od siebie dość znacząco różne — choć strona internetowa potrzebuje zarówno aktywnej domeny, jak i hostingu.
O ile bowiem domenę przyrównaliśmy wcześniej do adresu, pod którym znaleźć można konkretny zasób w sieci WWW, o tyle hosting jest przestrzenią, w której przechowywane są dane i pliki należące do danej domeny. Po wpisaniu adresu domeny w pasku adresowym przeglądarki i odwiedzeniu jej, zostaną one wyświetlone. Mogą mieć formę zarówno samej, „czystej” strony WWW, jak i faktycznych plików udostępnionych na niej do pobrania.