Fotografia zaliczana jest do jednego z najbardziej kreatywnych zajęć. Można zajmować się nią zawodowo lub amatorsko, a powszechny dostęp do różnorakiego sprzętu fotograficznego sprawia, że robić to może praktycznie każdy. Jeśli wydaje Ci się, że fotografia to odpowiedni kierunek dla Ciebie, ale zdjęcia, które robisz, sprawiają wrażenie nudnych, warto bliżej zaznajomić się ze specyfiką swojego urządzenia. Większość aparatów posiada specjalne tryby, które pozwalają na osiągnięcie wysokiej jakości fotek.
Jakie tryby fotografowania są w aparatach fotograficznych?
W aparatch fotograficznych możemy znaleźć 4 standardowe tryby robienia zdjęć:
P (Program — programowa automatyka ekspozycji),
A (Aperture Priority — preselekcja przysłony),
S (Shutter Priority — preselekcja czasu naświetlania),
M (Manual — tryb manualny).
Oprócz wyżej wymienionych aparaty posiadają często dodatkowe tryby ustawione w celu tworzenia jak najlepszych zdjęć ze względu na fotografowany obiekt lub scenę.
Tryb sportowy
Twoje zdjęcia wychodzą rozmazane? Jest na to sposób! Przełącz swój aparat na tryb sportowy. Tryby w aparacie dzielą się na wiele rodzajów. Funkcja sportowa skraca czas otwarcia migawki, umożliwi Ci zatem uwiecznienie na zdjęciu obiektu, który w chwili fotografowania jest w ruchu. Co więcej, postać nie będzie rozmyta. Tryb ten oznaczony jest małym, biegnącym ludzikiem i najczęściej pozwala na wykonanie serii zdjęć (po dłuższym przytrzymaniu spustu migawki).
Tryb automatyczny
Szczególnie pomocny na początkowym etapie pracy z obiektywem. Gdy nie jesteś pewien, jakie parametry będą odpowiednie do panujących w danym momencie warunków oświetleniowych, ta funkcja jest dla Ciebie. Tryb ten oznaczony jest literą A. Fotografowanie automatyczne zdaje egzamin również wtedy, gdy sięgasz po aparat w spontanicznej chwili, (np. gdy Twoje dziecko uśmiecha się po raz pierwszy lub Twój zwierzak śpi w śmiesznej pozycji) pragniesz „zatrzymać” ją na zdjęciu i nie chcesz tracić czasu na ustawianie manualne.
Tryb portretowy
Jeśli lubujesz się w robieniu zdjęć innym osobom, ten tryb może okazać się dla Ciebie bardzo przydatny. Aparat sam dopasowuje kolorystykę do twarzy fotografowanej osoby. Automatycznie jest ona wysuwana na pierwszy plan. Co to oznacza? Patrząc przez obiektyw, tworzy się efekt głębi ostrości. Obiekt jest więc dobrze wyeksponowany, wyostrzony, a tło rozmyte.
Tryb nocny
Fotografowanie nocą może kojarzyć się z czymś bardzo trudnym. Nic bardziej błędnego! Obecnie praktycznie każdy aparat posiada tryb nocny, dzięki któremu ciemne tło i światła latarni miejskich nie muszą stanowić przeszkody, a wręcz przeciwnie, często stają się atutem zdjęcia. Nocna panorama miasta może stać się podstawą wysokiej jakości fotografii. Co ciekawe, tryb nocny przewiduje także robienie portretów o zmierzchu, a finalne efekty są niesamowite.
Jak widać, trybów w aparacie jest wiele. Opanowanie wszystkich przynajmniej w podstawowym stopniu może przynieść wiele radości z pasji, jaką jest fotografia cyfrowa.