Tutaj jesteś

Dwie karty graficzne – w jakim przypadku sprawdzi się takie połączenie?

18 stycznia 2021 Komputer dwie karty graficzne

Świat technologii mknie do przodu, a odczuwalne jest to przede wszystkim w przypadku gier komputerowych, gdzie posiadana karta graficzna prędzej czy później przestanie być wystarczająca do prowadzenia komfortowej rozgrywki. Ponieważ nie każdy dysponuje wysoką kwotą na nową kartę, wiele osób korzysta z rozwiązania, jakim są dwie karty graficzne.

Dwie karty graficzne – co warto wiedzieć na początek?

Montaż dwóch kart nie zawsze jest możliwy, gdyż trzeba na początku sprawdzić, czy dana płyta główna obsługuje odpowiednie technologie, którymi – w zależności od producenta karty – będą CrossFire, Multi-GPU lub SLI.

Łącząc dwie karty graficzne, trzeba pamiętać o tym, że w przypadku kart nVidii łączyć można tylko dwa takie same modele kart, a w przypadku AMD możliwe jest połączenie dwóch różnych, jednak zaleca się także dwie identyczne karty. Aby zaoszczędzić pieniądze, wiele osób kupuje po prostu drugi, używany egzemplarz obecnie używanej przez siebie karty graficznej.

Kiedy dwie karty graficzne się sprawdzają?

Montaż dwóch kart graficznych ma sens w dwóch przypadkach. Pierwszym jest sytuacja, w której posiada się kartę niższego lub średniego segmentu i chce się niewielkim kosztem znacząco zwiększyć wydajność. Jest to szczególnie opłacalne zwłaszcza w sytuacji, w której posiada się model karty, który występuje już w sprzedaży jako używany.

Drugą sytuacją, w której warto rozważyć montaż dwóch kart, jest taka, w której posiada się duży budżet na dwie bardzo mocne karty graficzne i dzięki ich połączeniu chce uzyskać się niezwykle wysoką moc obliczeniową. Najbardziej opłaca się wtedy łączyć najnowsze i najbardziej wydajne modele kart dostępne w danym momencie na rynku.

Montując drugą kartę, trzeba pamiętać jednak o tym, że konieczne będzie też kupienie mocniejszego zasilacza, gdyż karta graficzna jest podzespołem, który pobiera najwięcej mocy i najprawdopodobniej obecnie używany zasilacz nie da rady zasilić w energię obu kart, zwłaszcza jeżeli będą one wyposażone w mocne, nowoczesne układy.

Dwie karty graficzne to rozwiązanie dobre nie tylko do gier, ale także do programów graficznych, które intensywnie wykorzystują układ graficzny. Interesując się więc tworzeniem animacji 3D w Blenderze, czy w niektórych programach CAD, warto jest zaopatrzyć się w drugą kartę graficzną, by tworzyć szybko modele i animacje o zadziwiającym poziomie detali.

Sama konfiguracja dwóch kart jest zazwyczaj bardzo prosta i przeprowadza się ją z poziomu systemu operacyjnego – są już na nim dostępne narzędzia od producenta karty do wykorzystania potencjału takiego rozwiązania i odpowiedniej jego konfiguracji.

Co dają dwie karty graficzne?

Główną korzyścią płynącą z montażu dwóch kart graficznych jest zwiększona wydajność w grach komputerowych oraz programach graficznych. Dwie karty to dwa razy więcej mocy obliczeniowej przeznaczonej na renderowanie grafik w wysokiej rozdzielczości. Mniejsze obciążenie przypadającą na każdą z używanych kart graficznych pozwala na większą ilość efektów graficznych, renderowanie tekstur w wyższej rozdzielczości oraz ułatwioną obsługę wielu ekranów.

Redakcja korpol.pl

Hej! Witamy na blogu Korpol! Znajdziesz tutaj masę artykułów, dotyczących nowych technologii, IT i komputerów. Dowiedz się jak przebiega proces projektowania gier internetowych i jakie języki programowania są najciekawsze. Poznaj niesamowite funkcje smartfonów, dzięki którym zadbasz o swój telefon! Zostań z nami na dłużej.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?