Branża IT jest jednym z najszybciej rozwijających się sektorów na świecie, co wynika z ciągłego postępu technologicznego. Dynamika zmian w IT jest tak duża, że profesjonaliści muszą nieustannie się szkolić i aktualizować swoją wiedzę. Umożliwienie swoim pracownikom dedykowanych szkoleń, które usprawnią procesy w organizacji oraz wpłyną na wydajniejsze wykonywanie zadań przez pracowników to doskonała decyzja biznesowa. Inwestycja w szkolenia zwraca się nie tylko bezpośrednio poprzez skuteczną i lepiej wykonywaną pracę, ale też sprawia, że pracownicy czują się bardziej dowartościowani, wierzą w swoje możliwości i są pobudzeni intelektualnie.
Czym jest DevOps?
DevOps to podejście organizacyjne podkreślające znaczenie automatyzacji i współpracy między zespołami w celu usprawnienia procesów. Termin ten wskazuje na łączenie dwóch znaczących obszarów: tworzenia oprogramowania (development) oraz zarządzania operacjami (operations), co ma na celu osiągnięcie lepszych rezultatów poprzez szybkie dostarczanie produktów i ich ciągłą optymalizację. Podstawą tej filozofii jest przekonanie o niezbędności ścisłej kooperacji między tymi dwoma sektorami w celu efektywnego wdrażania nowości i utrzymania wydajności. DevOps ma za zadanie likwidować bariery komunikacyjne między zespołami, promować współdziałanie pracowników oraz wprowadzać innowacje w procesie produkcyjnym oprogramowania. Celem, do którego dąży się w ramach pracy w duchu DevOps, jest osiągnięcie nieprzerwanej integracji i dostawy produktów, przy jednoczesnym monitorowaniu i doskonaleniu ich w miarę potrzeb.
Jak wybrać szkolenie DevOps?
Poniżej przedstawiamy krótki poradnik, jak wybrać szyte na miarę DevOps szkolenia:
1. Określ cel szkolenia, grupę docelową i poziom zaawansowania
Przeanalizuj potrzeby szkoleniowe w oparciu o cele zawodowe i biznesowe w swojej organizacji. Postaraj się dopasować cel szkolenia do długoterminowych planów w firmie – dla przykładu: jeśli zależy Ci na większej integracji zespołów i widzisz potrzebę doprowadzenia do jednolitego myślenia o procesach zarówno przez Biznes, IT czy HR, warto postawić na szkolenia, które pomogą wyrównać poziom wiedzy pomiędzy poszczególnymi komórkami jak i będą sprzyjać lepszej komunikacji i zrozumieniu wzajemnych potrzeb między zespołami.
2. Kwestie merytoryczne i zakres materiału
Upewnij się, że zakres materiału będzie obejmował zagadnienia, które są zgodne z najnowszą wiedzą z dziedziny DevOps. Zwróć uwagę na to, aby programy kursów były różnorodne, najlepiej dopasowane do konkretnych grup pracowników. Takie spersonalizowane szkolenie pozwala mieć pewność, że pracownicy nie będą się nudzić, ani powtarzać wiedzy, którą już posiadają.
3. Porównaj dostępne formaty szkoleniowe
Na rynku jest dostępnych wielu dostawców szkoleń DevOps. Możesz wybierać spośród formatów stacjonarnych, online, a także rozmaitych webinarów. Przy wyborze zwróć uwagę na takie czynniki jak efektywność pracowników podczas szkoleń w sali i na home office, oraz ile czasu realnie są w stanie przeznaczyć na tego typu szkolenie. Pamiętaj, że nie zawsze dłużej znaczy lepiej!
4. Budżet
Nie zapomnij o rozplanowaniu budżetu na szkolenie i oszacowaniu potencjalnego zwrotu z tej inwestycji. Weź pod uwagę dodatkowe korzyści pozafinansowe, które możesz uzyskać, takie jak: dodatkowe certyfikaty, uprawnienia i inne benefity, które wpłyną na pozycję organizacji i nadadzą jej prestiżowego wymiaru.
5. Wybór dostawcy szkolenia
Postaw na sprawdzonych dostawców, którzy oferują szczegółowe plany szkoleń, personalizują je pod konkretne grupy zawodowe oraz bazują na najnowszej wiedzy. Podczas wyboru kieruj się opiniami w Internecie, możesz również skorzystać z dobrodziejstw poczty pantoflowej i dopytać o najlepsze rozwiązania znajomych z branży.
Materiał zewnętrzny