Tutaj jesteś

Telewizja i internet – jaki dekoder oraz router wybrać? Podpowiadamy!

10 maja 2024 Elektronika telewizja i internet

Wybór idealnego dekodera i routera to klucz do domowej rozrywki i internetu. Podczas wyboru urządzeń istotne są aspekty takie jak rodzaj sygnału i dodatkowe funkcje dekodera czy przepustowość routera, które decydują o komforcie użytkowania. Aby cieszyć się płynnym streamingiem i bezproblemowym dostępem do ulubionych treści, ważne jest zwrócenie uwagi na kompatybilność urządzenia z dostawcą internetu oraz jego możliwości techniczne. W tym poradniku znajdziesz wskazówki, jak dopasować sprzęt do Twoich potrzeb, zapewniając wysoką jakość telewizji i internetu.

Spis Treści:

  1. Dekoder i router – do czego służą te urządzenia?
  2. Czym kierować się podczas wyboru dekodera oraz routera
  3. Zadbaj o jakość i szybkość – kluczowe cechy idealnego routera i dekodera
  4. Technologie w dekoderach i routerach warte uwagi

Dekoder i router – do czego służą te urządzenia?

Dekoder i router to dwa urządzenia, które znacząco się od siebie różnią. Obydwa mają jednak spore znaczenie dla jakości codziennej rozrywki, szczególnie przy korzystaniu z pakietu telewizji i internetu. Dekoder służy do dekodowania i dekompresji sygnału telewizyjnego. Cyfrowy sygnał jest odbierany i interpretowany, a następnie przesyłany do telewizora, na którym można nadawać transmisję. Oprócz tego urządzenia tego typu mają dodatkowe funkcje np. obsługa platform streamingowych, nagrywanie, cofanie i stopowanie programów. Dodatkowym udogodnieniem jest też sterowanie głosowe.

Żadna telewizja internetowa nie będzie działała dobrze bez odpowiedniego łącza i routera. Jest to urządzenie, które pozwala korzystać z sieci na wielu różnych sprzętach jednocześnie. Jego najważniejszym zadaniem jest tworzenie lokalnej sieci. Poszczególne modele różnią się od siebie np. dostępem do sieci VPN czy korzystaniem z takich technologii jak QoS. Niektóre z nich są również modemami i routerami w jednym.

Co jednak ważne – mimo że obydwa te urządzenia mają całkiem inne przeznaczenie, to ich działanie wzajemnie się uzupełnia, szczególnie w przypadku odbierania telewizji strumieniowanej przez internet jak np. IPTV czy OTT.

telewizja i internet

Czym kierować się podczas wyboru dekodera oraz routera

Wybierając dekoder i router, tak naprawdę będziemy kierować się nieco innymi kryteriami. W przypadku dekodera podstawą jest dobór urządzenia zgodnie z rodzajem technologii, w jakiej będziemy oglądać telewizję. Dekoder DVB-T2 będzie odpowiedni dla naziemnej telewizji cyfrowej. Natomiast IPTV lub OTT dla telewizji, które wykorzystują połączenie internetowe. Kolejnym kryterium, którym warto się kierować, są nasze osobiste preferencje względem rozrywki. Czy i jak często korzysta się z serwisów streamingowych? Czy funkcje typu stopowanie, cofanie i nagrywanie będą dla nas przydatne? Warto sprawdzić, czy dany dekoder oferuje tego typu funkcjonalności. Dodatkowo, co będzie ważne dla fanów kina, warto zweryfikować, jaką jakość obrazu oferuje dane urządzenie. Niektóre dekodery pozwalają na transmisję programów w HD, a inne nawet w 4K.

telewizja i internet

W przypadku routerów kluczowa jest przede wszystkim przepustowość. To ona wpływa na szybkość transferu danych, szczególnie przy intensywnym użytkowaniu internetu. Dlatego warto sprawdzić, jakie standardy Wi-Fi obsługuje dany router. Mają one bowiem znaczący wpływ na prędkość i zasięg sieci. Urządzenie powinno przede wszystkim wykorzystywać w pełni potencjał łącza, do którego mamy dostęp. To ważne – nie przepłacamy wtedy za internet, którego nie wykorzystujemy w pełni. Dodatkowo warto zwrócić uwagę na wspomniane funkcje typu VPN czy QoS, o których będzie mowa poniżej.

Zadbaj o jakość i szybkość – kluczowe cechy idealnego routera i dekodera

Wybierając dekoder i router, kluczowe jest zwrócenie uwagi na specyfikację techniczną urządzeń, aby zapewnić sobie optymalne wrażenia podczas oglądania telewizji i surfowania po internecie. W przypadku dekodera istotna jest moc obliczeniowa procesora – model z dwoma rdzeniami i taktowaniem powyżej 1 GHz zagwarantuje płynne działanie, nawet przy korzystaniu z funkcji nagrywania czy oglądania filmów i seriali online. Pamięć RAM wpływa na wielozadaniowość dekodera; zalecane jest posiadanie co najmniej 2 GB RAM dla użytkowników, którzy będą korzystać z wielu aplikacji jednocześnie. Wybór systemu operacyjnego (NP. Linux, Android TV, Enigma2) powinien być dopasowany do indywidualnych potrzeb, podobnie jak obecność złącz takich jak HDMI, USB, czy Ethernet.

Router wymaga podobnego podejścia – procesor z co najmniej dwoma rdzeniami zapewni stabilność połączenia przy jednoczesnym użytkowaniu wielu urządzeń. Minimum 2 GB RAM pozwoli na obsługę zaawansowanych funkcji bez spadków wydajności. Dodatkowo ważna jest liczba anten. To ona wpływa bezpośrednio na zasięg i stabilność sieci Wi-Fi. Warto również zwrócić uwagę na liczbę portów Ethernet, które stabilizują i przyśpieszają transfer danych między urządzeniami.

telewizja i internet

Technologie w dekoderach i routerach warte uwagi

Urządzenia takie jak dekodery i routery spełniają w naszych domach ważne i szerokie funkcje. Nie są już tylko prostymi narzędziami do oglądania TV i przeglądania internetu. Co najważniejsze, znacząco wpływają na jakość domowej rozrywki i wygodę użytkowania internetu. Jakie technologie są stosowane w dekoderach?

  • Dekodery 4K z technologią HDR i Dolby Atmos przenoszą widza w sam środek kinowej akcji, oferują nieporównywalną głębię obrazu i przestrzenny dźwięk.
  • System operacyjny np. Android TV pozwala na bezproblemowy dostęp do ulubionych aplikacji streamingowych.
  • Asystent Google umożliwia sterowanie głosowe nie tylko dekoderem, ale i innymi inteligentnymi urządzeniami w domu.

Natomiast w przypadku routerów najważniejszymi technologiami są:

  • standard Wi-Fi 6 i technologią Mesh Wi-Fi, które gwarantują stabilną i szybką sieć w całym mieszkaniu.
  • VPN, które zapewnia zwiększone bezpieczeństwo przez szyfrowanie ruchu wszystkich urządzeń, które są podłączone do routera.
  • natomiast technologia QoS pozwala na lepszą priorytetyzację ruchu, co przekłada się bezpośrednio na komfort użytkowników – mogą oni określić np. granie w gry lub wideorozmowy jako priorytet i tym samym wpłynąć na jakość rozrywki czy też jakichkolwiek innych aktywności online.

Artykuł sponsorowany

Redakcja korpol.pl

Hej! Witamy na blogu Korpol! Znajdziesz tutaj masę artykułów, dotyczących nowych technologii, IT i komputerów. Dowiedz się jak przebiega proces projektowania gier internetowych i jakie języki programowania są najciekawsze. Poznaj niesamowite funkcje smartfonów, dzięki którym zadbasz o swój telefon! Zostań z nami na dłużej.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?

technologia audio